Rüzgar Enerjisi

  • Ülkemizde kurulu olan rüzgar enerjisi tesislerinin sayisi her yil gitgide artmakta ve ülkemizde rüzgardan üretilen enerji de giderek pazarda daha çok hissedilir hale gelmektedir. 2006 yilinda ülkemizde kurulu olan rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üreten tesislerin toplam potansiyeli 19MW civarinda iken bu rakam 2007 yil sonunda 140 MW seviyesine ulasmistir.

    Türkiye’nin batisinda ve özellikle de Ege Bölgesinde, Çanakkale’de, Çesme’de, Akhisar’da ve Bozcaada'da olmak üzere, çogunlugu karada olmak üzere, kümelenmis olan 10 adet rüzgar tarlasi bulunmaktadir.    Bu rüzgar tarlalarina ek olarak Türkiye’de Kurulu rüzgar enerjisi potansiyelini ikiye katlayacak ve Zorlu Enerji tarafindan Osmaniye'de kurulmus olan rüzgar tarlasi ile 135MW'lik enerji potansiyeli toplam potansiyele eklenmistir. Bu projede 52 adet yeni nesil GE Energy rüzgar türbini kullanilmis olup her bir türbin 2,5MW enerji üretmektedir.

    Osmaniye projesi ile yillik 466,742MW saatlik elektrik üretilmektedir. Ülkemizin toplam rüzgar potansiyeli ise 58 GW seviyesindedir.

Yenilenebilir Enerji
 
Güneş Enerjisi
 
Rüzgar Enerjisi
 
Jeotermal Enerji
Hidrojen Enerjisi
Biyokütle Enerjisi
Hidroelektrik Güç
Okyanus Enerjisi
YASAL ÇERÇEVE
ENERJİ SÖZLÜĞÜ