Hidroelektrik Güç

  • Akan suyun ürettiği enerji yakalanıp elektrik üretimi için kullanılablir. Bu şekilde üretilen güce hidroelektrik güç veya hidrolik güç denir.

    En çok kullanılan hidroelektrik santralleri bir nehir üzerinde suyun tutulduğu baraj yardımı ile elektrik üretir. Barajdan bırakılan su bir türbini çevirir ve bu dönme hareketi jeneratörler ile elektriğe çevrilir. Hidroelektrik güç üretmek için herzaman büyük barajlara ihtiyaç yoktur. Bazı hidroelektrik santralleri küçük bir kanala kurulmuş bir türbinden ibaret de olabilir.

  •  

Bir başka tür hidroelektrik santrali olan pompalanmış depolama santrali güç depolayabilmektedir. Bir şebeke yardımı ile elektrik jeneratörlerine iletilen güç türbinlerin ters yönde dönmesini sağlar.

Böylece su daha az rakımlı bir yerden daha yüksek bir noktaya pompalanır. Daha yukarda bulunan bu sı daha sonra tekrardan aşağıya bırakılır ve böylece türbinlerin dönmesi ve elektrik üretimi sağlanır. Küçük veya mikro hidroelektrik sistemleri bir evin veya bir çiftliğin elektrik ihtiyacını karşılayabilir.

Yenilenebilir Enerji
 
Güneş Enerjisi
 
Rüzgar Enerjisi
 
Jeotermal Enerji
Hidrojen Enerjisi
Biyokütle Enerjisi
Hidroelektrik Güç
Okyanus Enerjisi
YASAL ÇERÇEVE
ENERJİ SÖZLÜĞÜ